Kupa zážitků

Zážitky, dojmy a informace z cest po Kanadě.

Vánoce v Kanadě

Santa a sobi

Kanaďani slaví Vánoce velmi podobně jako Briti či Američané. Hlavní svátek je 25. prosince – Christmas Day (Vánoční den). Dárky jim nosí Santa jedoucí na saních, které táhnou sobi. Santa se dostává komínem dovnitř domu, kde jsou u krbu připravené vánoční ponožky a Santa přináší ve velkém pytli dárky. Většina lidí rozbaluje dárky ráno, ale může se to v některých rodinách lišit (třeba po obědě nebo po večeři).

Jinak jsou Vánoce dost komerční a nákupní svátky. Lidé se chystají hlavně na povánoční výprodeje. U nás je to spíš o rodiných návštěvách, tady až tak moc ne.

Kanadská vánoční večeře

K večeři připravují krocana s bramborami, brusinkovou omáčkou a zeleninou, často mají ještě šunku a vánoční puding (chtěla jsem ho ochutnat, ale nějak jsem se k tomu neodhodlala) či nějaký dort jako dezert.

Naše Vánoce v Kanadě

My jsme slavili klasické české Vánoce. Takže jsem pekla u oblíbených českých pohádek (Chobotničky, Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty, Princezna se zlatou hvězdou, Třetí princ, …) a filmů cukroví. Na to, že jsem pekla cukroví poprvé sama, myslím, že se mi docela povedlo. Co by to bylo bez cukroví bez českého rumu (nyní Tuzemáku)?

Liquor Store

Tak jsme se vypravili do Liquor Storu, což je obchod, kde se prodává jen alkohol, protože alkohol v běžném supermarketu nenajdete. Od toho tu jsou právě speciální Liquor Story. Vždycky po nás tam chtějí ID kvůli plnoletosti, protože když s vámi jde třeba jen jako doprovod nezletilý, alkohol vám neprodají.

Výběr nejen vín je opravdu široký, police jsou plné vín z Francie, Chile, Californie, Španělska, Nového Zélandu, Austrálie, Afriky, …  Najdete zde i české pivo Plzeň a Kozla. Našli jsme přihrádku s Tuzemákem, ale ouha, nejsme jediní, kdo dává do cukroví rum. Naši krajané z Čech všechen Tuzemák před Vánoci vykoupili, takže smůla.

Čechů žije nejen v Calgary opravdu hodně. Například jedna Češka mi vyprávěla zážitek z posilovny z Calgary, kde náležitě a nahlas v češtině oceňovali namakaný zadek a nohy jedné slečny, načež se milá slečna otočila a s úsměvem jim česky poděkovala.

Štědrý den

Ještě před Štědrým dnem Kuba někde chytil chřipku a s vysokými horečkami prožil veselé Vánoce v posteli. Zkrátka někdy všechno nejde podle plánu a není to zrovna nejlehčí. Moc se nám hodily léky, které jsme si dovezli s sebou z Čech, vybavení lékárničky nepodceňte, doporučuji mít i antibiotika. Nemoc nám zhatila plány na výlety do hor a Edmontonu.

Ke Štědrovečerní večeři jsem dělala klasicky bramborový salát a místo kapra kuřecí řízky, protože kapra stejně nejím a bylo by asi dost těžké kapra v Kanadě sehnat.

Rozdali jsme si pod malinkým umělým stromečkem symbolické dárky (většinu věcí si kupujeme průběžně a není toho zrovna málo). Spolubydlící dárky moc pěkně zabalil do starých novin.

Jinak dárky by se tu nakupovaly nádherně. Přinesla bych plný pytel dárků pro rodinu stejně jako Santa, jen kdyby ta doprava k nám byla jednodušší. Nakupování je tu nesrovnatelně lepší než u nás a najdete tu snad každou kravinku. A to říkám jako člověk, co nakupování nemá rád (až na světlé výjimky). Jen musíte mít stále na paměti, že se pak musíte sbalit do dvou kufrů.

Po štědrovečerní večeři jsme si pustili v pelíšku Pelíšky a následně si dali dvoudenní maraton Harryho Pottera.

Nicméně si musím postesknout, že vánoční atmosféra tu na mě skoro vůbec nepůsobila. Chyběly mi vánoční trhy, svařák, takové to těšení se na Vánoce i setkávání se s blízkými lidmi. Dokonce Francouzka z práce říkala, že to cítí podobně. Tady sice některé domy jsou velmi nazdobené, ale často to na mě působilo spíš jako pořádný kýč, než že by to naladilo vánoční atmosféru.

Zkrátka doma je doma, obzvlášť o Vánocích.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.