Kupa zážitků

Zážitky, dojmy a informace z cest po Kanadě.

Škrábeme se na horu Prairie

kanadská vlajka, vrcholek hory, summit, Prairie Mountain

Kde zahájit hikovací sezónu v Albertě v Kanadě? Zkuste třeba turisty oblíbenou Prairie Mountain! 

Prairie Mountain se nachází zhruba hodinu jízdy autem z Calgary. Horu najdete v kanadském parku Kananaskis Country. Prairie Mountain se pyšní výškou 2189 m.n.m. Pro zdolání hory budete muset překonat ďábelské převýšení 666 metrů a ujít trasu dlouhou 6,4 km na vrchol a stejný počet kilometrů opět dolů. Trail je označen jako obtížný. Takže rozhodně s sebou berte kvalitní pohorky, jídlo a dostatek pití, určitě přijdou vhod i mačky. 

Prairie Mountain, kanadské hory, Alberta, Kananaskis, les

Vzhůru do kopce!

Zdolat horu jsme se vydaly ráno 14. dubna 2019. Vyrazily jsme čistě v české holčičí sestavě. Bylo nás 5. Hned po zdolání prvního úseku jsem myslela, že vyplivnu srdce. Pokud nejste horalové či cvičenci se super kondičkou, pak připravte se své nohy na horoucí peklo a plíce na pořádný záhul a prohnání horským vzduchem. 

Prairie Mountain, hora, stromy, výhledy

Po bahně i po všech čtyřech

Na vrchol byste se měli vyškrábat zhruba po 3 hodinách. A někdy se opravdu vyloženě škrábat budete, protože kopec je místy tak strmý, že lezete skoro po čtyřech. V dubnu začínal sníh teprve tát, takže místy to byla bahenní klouzačka a člověk se sápal po nejbližším kmeni stromu, aby se zachytil a nesjel po zadku zpátky dolů. 

lesní cesta, stromy, les
Mírnější část cesty

Zkrátka adrenalin to byl pořádný. Ve ¾ kopce jsem to chtěla psychicky i fyzicky skoro vzdát, pomohla hořká čokoláda a oříšky od holek jako nakopávač energie. Taky jeden svetr letěl do batohu, jak se člověk zapotil.

Prairie Mountain, Kanada, hory, výhledy, sníh

Až na vrcholky hor

Dosáhly jsme vrcholu! Nahoře jsem si oblékla zpátky všechny vrstvy oblečení, protože neskutečně foukalo a na hřebenu hory bláto plynule přešlo v sníh. Prairie Mountain skýtá nádherné výhledy, zvlášť když jsou vrcholky ještě pokryté sněhem. Za ten pot a dřinu přijde skvělá odměna ve formě kanadských scenérií, vrcholků hor, údolí, lesů a nádherná podívaná na všechny strany.

Sníh, hory, Kanada, hike, túra, výhledy

Cesta dolů

Cesta dolů je mnohem rychlejší a zvládly jsme to za cca 2 hodiny. Nejhorší byly úseky pokryté klouzavým blátem, tady se velmi hodily právě mačky. Cestou dolů jsme si udělaly i zastávku na oběd, většina měla k obědu toasty.

zasněžené hory, stromy, údolí

Elbow Falls – Bragg Creek

Kousek od parkoviště se nachází ještě vodopády Elbow Falls, na řece Elbow River. Ani ty jsme si nenechaly ujít. To už byla jen taková kratičká jednoduchá procházka s výhledem na malebný vodopád. 

vodopády, Elbow Falls, kameny

Výlet na Prairie Mountain určitě doporučuji, tato trasa se hodí hlavně když nechcete výletem zabít úplně celý den či více dní. Zvládly jsme být zpátky v Calgary okolo 15:00. Tak horám zdar!

Vodopád
Vodopád

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.