Kupa zážitků

Zážitky, dojmy a informace z cest po Kanadě.

Nakupování a jídlo v Kanadě (Calgary)

Nakupování

Na jeden z našich prvních výletů v Kanadě jsme jeli, když jsme ještě trpěli jet lagem. Vyrazili jsme do jednoho z největších nákupních center v Calgary. Do nakupního centra CrossIron Mills, kde najdete více než 200 různých obchodů a outletů.

Jen mě trochu překvapilo, že mezi všemi těmi obchody s věcmi, oblečením, loveckými potřebami a všeho možného i nemožného nenajdete v nákupním centru žádný supermaket s potravinami.  U nás je většinou zvykem, že v každém obchodním domě najdete nějaký supermarket s potravinami jako Albert, Billa, apod. Tady je supermarket s potravinami oddělený, stejně tak obchod s alkoholem.

zelenina

Oddělení zeleniny v Coopu

U veškerého zboží v Kanadě se uvádí cena bez daně, u pokladny tedy vždy zaplatíte trochu víc, než je uvedené na cenovce.

Myslím, že každý z nás má pro něco slabost. Když jdeme okolo obchodu s herní tematikou, Kubova hlava se automaticky otáčí a musím ho téměř násilně táhnout dál. Já to mám podobně s obchodem, kde jsou jen plesové a taneční šaty, to mě zas strká rychle pryč Kuba.

Nakupuje se tady totiž moc pěkně (i když nakupování vlastně nemáte rádi), mnohem lépe než u nás. Najdete tu totiž každou blbůstku a serepetičku, na kterou si vzpomenete. Vlastně se trochu přestávám divit konzumnímu způsobu života v USA. Zdejšímu konzumnímu způsobu života je těžší odolat, než si člověk v Česku myslí. Ale při nakupování je dobré mít stále na paměti, že se pak zase budete muset sbalit na cestu domů do jednoho 20 kg kufru.

Bass Pro Shop

Nejvíce nás zaujal obchod s loveckými potřebami Bass Pro Shop. Kde najdete všechno k lovení, rybaření, campingu, hikingu, outdoorovým aktivitám, koupíte tu pušku, kuši, čtyřkolku či motorový člun.

Obchod s loveckými potřebami Bass Pro Shop

Obchod se rozkládá na neuvěřitelně velké ploše, kde si připadáte jako v Jiříkově vidění (nebo jako Evropan v Kanadě). Chodíte s otevřenou pusou a jen zíráte. Mají tam přes 3500 artefaktů a přes 400 trofejí a vycpaných zvířat naaranžovaných různě po stropě, po zemi a ve vzduchu. Uprostřed je velký strom, různé skály a také se můžete zastavit u nejméně 3 vodopádů nebo sledovat velké akvárium s metrovými rybami.

Jeden z vycpaných medvědů v obchodě s loveckými potřebami Bass Pro Shop

Když si chcete trochu zablbnout, stačí hodit dolar do automatu a můžete střílet laserovou puškou na objevující se zvířata v lese. Pokud jste spíš křehká princezna, ale přesto milujete zbraně a lov, nevadí, zbraně vám nabídnou i v růžové barvě.

Vodopád v Bass Pro Shop

Levnější nakupování

když chcete sehnat něco za dobrou cenu nebo se vám nechce moc utrácet, tak super je outletový obchod s oblečením Winners. Určitě pak doporučuji také Vallue Village, což je takový velký second hand. Seženete tam oblečení, boty, kabelky, hrnce, peřiny, zkrátka téměř všechno za super ceny. Nákupem zároveň pomáháte, protože nákup je spojený s charitou. A mnohdy tam najdete i značkové téměř nepoužité věci takřka za hubičku, chce to jen čas a trochu prohrabávání se věcmi.

Lze zajít také do obchodu Dollarama nebo Dollar Store, kde se opravdu drží názvu. Koupíte tam za pár dolarů od různých snacků přes oblečení až po čističe do domácnosti.

Jídlo

Gastronomii Kanady ovlivňuje především americká, francouzská a britská kuchyně. Burgery, hranolky a sedviče najdete na každém rohu. Dále pak tu můžete ochutnat, troufám si říct, téměř veškeré světové kuchyně, protože spousta lidí co žije v Kanadě, pochází z různých koutů světa. Takže jenom v Calgary najdete třeba korejskou, vietnamskou, japonskou, thajskou, čínskou, německou, francouzskou, italskou či brazilskou restauraci. Perfektní možnost vyzkoušet nová jídla.

Krevety z Fusion Sushi

Když jsem se ptala rodilé Kanaďanky, co je typické kanadské jídlo, odpověděla, že javorový sirup (nejlepší je prý z Quebecu), poutine (hranolky polité brown gravy aneb naší známou UHO a posypané sýrem) a steak. A liší se to provincie od provincie v tom, že mají jiné pořadí v důležitosti těchto jídel. Například v Alběrtě vedou steaky, dokonce i lidé se stále chovají tak trochu jako kovbojové a vidláci. Neumí třeba až na výjimky tancovat, ale když se pustí country hudba, je to jako kdyby jim vlili do žil čerstvou krev. Největší místní klub, kam chodí mladí pařit je country klub (určitě ho chci navštívit, přijde mi totiž dost vtipná představa vidět pařit teenagery na country hudbu).  

Typické kanadské Poutine

Dále pak mezi typické a Kanaďany oblíbené potraviny bych určitě zařadila kanadské brusinky (výborný je i brusinkový džus), borůvky, losos, hovězí, arašídové máslo, slanina, tuna kečupu a pivo. Zároveň všechny tyto potraviny mi přijdou kvalitnější a lepší než u nás (kromě piva samozřejmě). Například arašídové máslo jsem u nás nikdy moc nemusela. Když jsme sem ale přijeli, tak jsem se první měsíc arašídovým máslem takřka přejedla, že si teď zas dávám delší pauzu.

Hovězí steak z restaurace Keg

Poprvé v Kanadě jsem slyšela o zde oblíbeném koktejlu Ceasar. Vynalezl ho Walter Chell v roce 1969 v Calgary. Hlavní přísadou je clamato (směs rajčatového džusu a šťávy ze škeblí). Dále se do koktejlu přimíchává voda, wochester, tabasco a sůl. Trochu připomíná Bloody Mary. Zkoušela jsem tento jedinečný drink a moc dobře mi z toho teda nebylo.

Supermarket

Supermarket Real Canadian Superstore mi připomíná velikostí české Makro. Většina potravin se prodává ve velkých baleních. Nejdříve nám nešlo do hlavy, proč mají doma tak obrovskou lednici, pak jsme jeli nakupovat a pochopili jsme.

Jeden z prvních zážitků s nakupováním byl pro mě celkem trapas. Už jsme u pokladny vyskládávali zboží na pás. A najednou vidím, jak nám nějaký týpek ve žluté vestě na druhém konci pásu bere nákup a skládá si ho do své tašky. Cože? To teda ne. Rychle jsem přiběhla bránit naše zboží a tak se mu omluvím (sorry se v Kanadě říká hodně často) a říkám, že to jsou přece naše věci. No, občas takhle u pokladny stojí týpek ve žluté vestě, co skládá každému zákazníkovi zboží do tašek. Na takový komfort zkrátka z Česka nejsem zvyklá.

Před Halloweenem

Slevy a akce fungují tím způsobem, že buď se musíte vejít do limitu věcí (například limit na džus je 4, když koupíte více než 4 džusy, nedostanete slevu), anebo stanoví minimální množství, co musíte koupit, abyste dostali slevu.

Každopádně za jídlo si v Kanadě spíš připlatíte, i když občas se najde i nějaká potravina, která je levnější v Kanadě než u nás (například takové Cini minis). V Kanadě je hovězí maso levnější než kuřecí. A limonády levnější než obyčejná balená voda.

Moc mě baví mezinárodní ulička, kde seženete potraviny třeba z různých koutů Asie, například korejskou mořskou řasu jsem u nás ještě neviděla. Nebo třeba takové ovoce dragonfruit (dračí ovoce) jsme ochutnali poprvé také tady. Chutná trochu jako kiwi a meloun, ale spíš celkově taková bezvýrazná chuť. 

Dragon fruit (plod kaktusu)

Docela se tu vyžívají v nezdravém jídle, takže jedna celá ulička v obchodě patří jenom brambůrkám a druhá jenom zmrzlinám. Nenašli jsme tady klasickou tatarku, i když je tu celý regál s nejrůznějšími omáčkami a majónezami.

Na druhou stranu Kanaďané sledují trendy i ve zdravé výživě a pokud chcete, můžete zajít i do oddělení zdravé výživy a alternativních způsobů stravování.

Slováci tvrdí, že u nich v supermarketu jsou akvária s živými rybami běžně, v Česku jsem to v žádném supermarketu ještě neviděla. Každopádně v Kanadě v supermarketu najdete taková akvária s živými rybami, kraby a mušlemi.

Sushi z Fusion sushi

V Kanadě mi nechutnají sýry, jejich mozarella vypadá a chutná jako náš eidam. Když chcete kvalitnější sýr, tak si připlatíte. Zlaté české pečivo, tady vládnou toasty, pro lepší pečivo musíte jedině do polského obchodu nebo někam na farmářské trhy.

Objevili jsme českou Kofolu v polském obchodě

Jako další výhodu, za kterou v ČR vděčíme EU (některé regulace EU jsou podle mě rozumné a stále se Česku ekonomicky vyplácí zůstat v EU, jinak jsem spíš euroskeptik), považuji omezení éček v potravinách a obsah uvedený na obalu výrobku. Tady žádné takové nařízení neexistuje a některé potraviny chutnají až moc chemicky.

Farmářské trhy

Kafí vypije průměrný Kanaďan třeba i 8 denně, protože to připomíná spíš takovou břečku. Docela oříšek najít tady nějakou dobrou kavárnu se silnější kávou. Těším se na setkání s kamarády v českých kavárnách.

A moc se těším na svíčkovou, knedlo vepřo zelo nebo třeba moravského vrabce. Taková ta typická česká jídla.

Tipy na restauce, které jsme zkusili

Zatím jsme navštívili samozřejmě typického a v Kanadě nejznámějšího Tima Hortona, kde mají moc dobrou horkou čokoládu, k jídlu různé sendviče, wrapy a donuty. Fast food Tima Hortona jsem ještě neviděla prázdný, spíš si tam většinou vystojíte frontu.

Kanaďané jsou línější si doma vařit a není výjimkou, že v některých restauracích si vyčkáte i frontu na stůl nebo si bez rezervace vůbec nesednete. Nevím z jakého důvodu, ale skoro ve všech restauracích je přítmí až skoro tma. V českých restauracích bych řekla, že se snaží mít prostor naopak co nejprosvětlenější. 

Burger v Canmore

Nutno podotknout, že rozdíl v kvalitě burgeru z fast foodu je markantní. Kvalita burgeru z fast foodu A&W v Kanadě se vyrovná burgeru v restauraci v Česku.

My se snažíme využívat hlavně kulturní rozmanitosti v jídle a nejčastěji chodíme na sushi.

Fusion Sushi

Fusion je restaurace All you can eat (všechno, co sníš). To znamená, že zaplatíte určenou částku na osobu a můžete hodovat, jak je libo. Pro věčně nenažrané Čechy doslova ráj. Funguje to tak, že si postupně objednáváte jídlo přes tablet. Doporučujeme restauraci na Crowfootu, zkoušeli jsme i v Downtownu a mnohem horší kvalita. Ale v porovnání s kvalitou sushi v ČR je i tohle sushi výboné. V porovnání se sushi restauracemi v Calgary průměr, ale za dobrou cenu.

Edamame

Ke Charcoal Grill & Sushi

Nejlepší sushi, které jsme zatím jedli. Nicméně si připlatíte.

Lotus

Vietnamská jídla, velký výber, dobrá cena.

Big T’s BBQ & Smokehouse

Skoro každý Kanaďan má na zahradě gril. Grilované jídlo tu frčí. Objednali jsme si velký talíř pro 4 lidi od každého něco a moc dobré.

Keg Steakhouse

Dražší restaurace. Kanaďani říkají dražší večeři date dinner. (Když jdete na rande nebo něco slavíte.) Ochutnali jsme steak a žebra. Hlavně se velmi snaží, co se týká servisu, když se vám něco nezdá, donesou vám jídlo nové nebo dostanete zdarma dezert. Na české poměry je podle mě kanadský servis občas až moc dotěrný, ale tady je to normální a očekává se to. V každé restauraci vás někdo přivítá a usadí ke stolu. V Kegu se nás dokonce přišli zeptat asi 3 lidi, jestli nám jídlo chutná a je všechno v pořádku.

Top Sirloin

The Unicorn

Irská hospoda, chodíme sem na kuřecí křidélka. Naše oblíbené místo. Servírky tady chodí celkem odvážně oblečené, legíny a hlubší výstřih nebo holé břicho.

ONE18 EMPIRE

Tahle restaurace má velmi dobré hodnocení, a tak jsme čekali mnohem víc a nakonec spíš zklamání. Jídlo průměrné za vyšší cenu.

Graze Food & Drink

Do této restaurace v Canmore jsme se stavili na doporučení, když jsme jeli z hor. Výborné burgery, nejlepší, co jsem zatím měla. Majitel s námi celkem dlouho vykládal.

Pig and Duke

Sem nás vzali Kanaďani na pivo. Měla jsem Pilsner a na Kanadu fakt dobrý. Servírky tu nosí krátkou skládanou sukni a kozačky. Myslím, že v ČR by takové oblečení v restauraci neprošlo. Minimálně polovinu zákazníků by uráželo nebo by se jim zdálo velmi nevhodné. (Pokud to chcete vidět, zadejte název hospody do vyhledávání na instagramu.)

Roasterie

Dobré kafe a útulnou kavárnu jsem našla v Roasterii. Celkem dobrou kávu dělají ještě ve Starbucks. Až tady v Kanadě jsem poprvé navštívila Starbucks v zoufalství hledání dobré kávy.

Kamarádi, pro každou špatnost, se kterými objevujeme dobré restaurace

(Jídlo mi fotit opravdu nejde. A většinou to nejlepší jídlo jsme dřív snědli, než jsem si vzpomněla, že bych to mohla vyfotit.)

Obvyklé ceny za jídlo

PoložkaOrientační cena v CADCena v Kč (kurz 17 Kč/1 CAD)
Banány 1 kg1,728,9
Rajčata 1 kg5,4793
Vajíčka 12 ks2,6444,88
Hovězí steak 6 plátků20,59350
Toastový chléb1,6828,56
Pomerančový džus 2,6 l3,4859,16
Hovězí steak v restauracicca 30510
Kuřecí křidélka v restauraci13221
Sushi All you can eat za osobu, oběd o víkendu20340
Burger v restauraci20340
Jídlo ve fast foodu 12204
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.