Kupa zážitků

Zážitky, dojmy a informace z cest po Kanadě.

Do ZOO v zimě?

Vypravili jsme se do ZOO v Calgary. Na tom by nebylo nic divného. Ale kdo chodí do ZOO v zimě? Byl někdy někdo z vás v ZOO v zimě? My až v Kanadě, nehledě teda na to, že tu je zima skoro celý rok.

ZOO v Calgary každoročně v době Vánoc pořádá speciální událost, rozsvítí na celé ploše zoologické zahrady přes 2 miliony světélek. Je to úchvatná podívaná. Připadáte si jako v pohádce. Nebo jako třeba jako na návštěvě u elfů z Pána prstenů nebo u Harryho Pottera.

Do ZOO jsme dojeli 28. prosince 2018 před pátou odpolední. Parkoviště celkem prázdné. Mráz nás krásně štípe do obličeje a nohy řádně mrznou i přes teplé zimní boty. Protože Kanada je prostě obrovská, tak i z parkoviště, které je podle Kanaďanů přímo u ZOO, pěknou chvíli jdete. Zastavuje zde i CTrain. A vstupenky si můžete koupit u jednoho z mnoha automatů. Vstupné je 20 kanadských dolarů na osobu.

Zvířata

Zvířat moc nepotkáváme, protože už se stmívá a zvířata se chystají spát. Prohlížím si moose neboli losa severoamerického a bojím se toho, až ho třeba v létě potkáme někde v horách na silnici. Myslela jsem si, že je mnohem menší. Kdyby vám někde zatarasil cestu, tak máte dost smůlu. (Ochutnali jsme i burger z losa a moc dobrý.)
Venku stále také pobíhají bílé kozy z Rockies (Skalistých hor) s pořádně chundelatou srstí. Jo, momentálně té koze ten kožich docela závidím, protože mám pocit, že mi konečty prstů od nohou už umrzly a brzy upadnou. (Jen taková poznámka, ještě jsme si nekoupili zimní bundy, takže to stále táhnou podzimní bundy z ČR.)

Stíháme voliéru se sovami a konečně potkáváme Hedviku, páreček spících sov a jednu extra aktivní sovu, která pořád letá sem a tam. Ze zvířat ještě zahlédneme usínající gorilu, další opice, velké hady a rybičky. Poněkud dobrodružná cesta, protože se všude už začíná rozprostírat tma, tak to působí jako stezka odvahy se zvířaty. V ZOO v Calgary chovají i pandu velkou, kterou jsem ještě v životě neviděla, na tu se budeme muset vrátit do ZOO v létě.

Rozsvěcují ZOO a ze všech těch světélek nás přechází zrak. Opravdu kouzelné. Různé svítící tvary všech možných zvířat, zářicí stromy, most plný delfínů a nejroztomilejší modře svítící medvíďata. A nevím proč, ale skoro každý medvěd je vyobrazený s rybou v tlamě.

Pohádka O Sněhurce

V botanické zahradě jdeme po stezce pohádky O Sněhurce, postupně skládáte příběh a cestou potkáváte zlou královnu, svítící lucerničky, kouzelné zrcadlo. Atmosféru podkreslují tlumená světla a dýmovničky. V hale mají vystavenou obří perníkovou chaloupku.

Bruslení uprostřed ZOO

Nejvíce se však těším na bruslení, uprostřed ZOO je postavený bruslařský ovál. Tak vytáhnu brusle a vzhůru na led. Snažím se rozhýbat nohy, ze kterých jsou dva rampouchy.

Zrovna jsme to časově dobře vystihli, na ledě bruslily kromě mě jen další 3 děti, které teda pořád padaly, tak jsem se občas bála, abych je nezajela. Na bruslích totiž zásadně brzdím tak, že to naperu do mantinelu nebo držkopádem. V Kanadě děti snad bruslí dřív, než chodí. Pak nás ještě rozehřála horká čokoláda venku u ohně, kam se chodí lidi nahřívat.

Nejlepší křidýlka ve městě

Po procházce v ZOO nám celkem vyhládlo. Tak jsme ještě zajeli na večeři na pečená křidýlka do irské hospody The Unicorn (jednorožec). Zrovna vysílali hokej dvacítek Česko proti Rusku z Vancouveru.

Ochutnali jsme i točené pivo Budweiser a Twisted Horn (točený roh). Pivo celkem dobré, na Kanadu až podezřele dobré. V Kanadě dobře natočené pivo znamená tzv. leštěnku, nejlépe natočené pivo v Kanadě je protiklad k tomu našemu a mělo by být úplně bez pěny. Za malé pivo v hospodě dáte cca 5 kanadských dolarů.

Pokud někdy budete v době Vánoc v Calgary, ZOO lights si nenechte ujít. Magický  zážitek, který stojí za to.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.