Kupa zážitků

Zážitky, dojmy a informace z cest po Kanadě.

Co všechno zařídit po příletu do Kanady?

Abyste mohli začít s hledáním práce, musíte nejdříve vyřídit pár potřebných náležitostí. Vyřizujte to podle posloupnosti, protože vždy to předcházející potřebujete pro zařizování dalšího.

1. Kanadská adresa

Budete potřebovat kanadskou adresu, na kterou vám bude chodit pošta. V Calgary doporučuji bydlet co nejblíž Downtownu nebo v pěší vzdálenosti k zastávce CTrainu, ušetří vám to spoustu času. 

2. Social Insurance Number

Potřebujete si vyřídit SIN (Social Insurance Number). To je číslo, pod kterým si vás kanadské úřady registrují. Pro vás citlivý údaj, takže byste ho neměli jen tak někomu poskytovat.

K vyřízení SIN potřebujete Work Permit (pracovní povolení), pas a kanadskou adresu. Jdete k úřednici na přepážce, prohodíte s ní pár slov, vysvětlí vám, co to SIN je a za pár minut máte vyřízeno.

Náš zážitek

Nám se s vyřízením SIN pojí celkem vtipná historka.

Našli jsme si na Google mapách Public Service of Canada. Dost jsme už spěchali, tak jsme vyrazili k prvnímu místu, které nám to vyhodilo. V tom shonu jsme si nepřeložili jedno pro nás neznámé slovíčko, které stálo v názvu daného úřadu (Public Prosecution Service of Canada). Hlavou nám proběhlo, že Prosecution budou beztak nějaké úřednické pindy.

Vydali jsme se na náš první výlet do Downtownu v Calgary. Ve skutečnosti to znamená dvouhodinové hledání, připojování se na různé wifi kvůli mapám (ještě jsme neměli SIM kartu s mobilními daty) a zjišťování, kde vlastně jsme.

Po dlouhém hledání jsme to konečně našli v 9. patře jedné vysoké budovy. Už už jsem sahala na zvonek na recepci. Když v tom Kuba řekne: Ale to je nějaké divné, to mělo být v prvním patře a my jsme v 9.  

Ruka se mi zarazila těsně před zvonkem. Otevřeli jsme slovník na mobilu a přeložili si slovo Prosecution – stíhání. No, moc nezbývalo a málem jsme udali sami sebe.

Následně jsme zjistili, že se nacházíme o pár ulic vedle, než bychom potřebovali. Což v Kanadě znamená nejméně půl hodiny chůze. Zjistili jsme, že na úřadě, kam potřebujeme jít zavírají v 16:00, přičemž nám hodinky ukazují 15:20. Tak jsme si dali náš první kanadský výklus s mobilem a mapami v ruce. Stihli jsme to doslova za 5 minut 16:00. Vešli jsme dovnitř a za námi pán z ochranky již zabouchl dveře.

Pokud někdo pojedete také na Working Holiday do Calgary. SIN běžte vyřídit do Service Canada Centre. Úřad najdete v Downtownu na křižovatce ulic 1 St SE a 4 Ave SE.

3. Kanadská SIM karta

S mobilními operátory v Kanadě je to špatné, zlatá ČR. Zaplatíte dost a většinou ani nechytnete v horách signál. My máme Koodo za 45 dolarů za měsíc (2GB dat, smsky do Kanady zdarma, smsky svět, 100 minut volání) a jen za vyřízení SIM jsme dali necelých 100 dolarů, což je celkem mazec.

Tady se ještě trochu pere pořadí, jestli první SIM kartu nebo bankovní účet, protože je to provázané. K bankovnímu účtu potřebujete telefonní číslo a účet za telefon potřebujete platit z bankovního účtu, který se tam při zakládání též zadává.

Každopádně doporučuji pořídit si i mobilní data, využíváme je hlavně na mapy (pěšky i autem) a hromadnou dopravu. Například tištěné jízdní řády nikde nenajdete. Hromadná doprava v Calgary je kapitola sama pro sebe. My máme České dráhy, Calgary má hromadku, občas nevím, co je horší.

4. Bankovní účet

My jsme zvolili CIBC. Dostali jsme kromě debetní karty i kreditní kartu. Velmi nás potěšilo milé jednání lidí z banky, tady by se mohly některé české banky inspirovat.

V bance mají uvaděče, který se vás zeptá, co potřebujete a dovede vás tam. Nemusíte tedy nic hledat a ani se nikoho ptát, kam máte jít. Když jsme chvíli čekali, než bankovní asistentka skončí s klientem před námi, ujala se nás hlavní managerka banky, popovídala si s námi, nabídla nám kafe, čaj.

Bankovní asistentka je velmi milá a v rámci řeči se moc diví, že si vaříme (připravujeme) téměř každé jídlo doma. Není tady úplně běžné si vařit. Kanaďani často chodí na jídlo do restaurací či jiných stravovacích zařízení. V některých restauracích, když je plno, třeba i čekají frontu, než se uvolní stůl.

5. Alberta Health Care

Tohle se vás týká jen pokud budete žít v Albertě. Pokud se nechcete zaregistrovat do Alberta Health Care, nemusíte, je to dobrovolné. Nicméně proč nemít zadarmo doktory a lékařské ošetření a nemuset to případně řešit s pojišťovnou? Stačí vyplnit jeden papír na Registry a podat ho úřednici.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.