Kupa zážitků

Zážitky, dojmy a informace z cest po Kanadě.

Cesta do Kanady a letiště

Letiště Praha

Odlétali jsme v pátek 21.9.2018 z Prahy. Kuba i já jsme vyráželi každý ze svého města se svou rodinou. Společně jsme se všichni potkali na letišti v Praze.

Vstávala jsem v 5:30 ráno, ale nebýt mamky, která mě vzbudila, tak nevstanu vůbec a Kanada se nekoná. Nevím, jak je to možné, ale nastavila jsem si budík o hodinu později, než jsem měla vstávat. Tak trochu fuck-up.

Do Prahy jsme jeli z České Třebové vlakem. Nebyly by to České dráhy, abychom nenabrali zpoždění, ale u Českých drah už s tím člověk musí zkrátka počítat.

Na letišti jsme si dali kafe a výborný tematický rozlučkový dort, který Kuba dostal od své mamky. Proběhlo emotivní loučení s rodinou.

Dort

Letěli jsme přes Londýn Gatwick s leteckou společností Smart Wings. Zajímavé bylo, že v ten samý čas odlétala do Gatwicku 2 letadla během 5 minut po sobě. Takže jsme ve frontě na odbavení potkali jednoho pána, který stál ve špatné frontě. Chudák, musel vystát 2 fronty, protože se podíval jen na cílovou destinaci a nikoli na číslo letu.

Během dvouhodinového letu do Londýna jsme zažili celkem silné turbulence. Konečně jsem poznala, že pás v letadle opravdu k něčemu slouží. Tento let bych asi bez pásu vyletěla až ke stropu letadla. Připadali jsme si jako na horské dráze s hlasitým zavytím cestujících při každé turbulenci. Lidé se slabším žaludkem to rovnou vzdali.

Letiště Londýn Gatwick

Londýnské letiště je mnohem větší než pražské, 30 minut trvalo, než jsme se vůbec dostali z letadla ven, dalších 30 minut než jsme došli ke kufrům a 30 minut jsme čekali na kufry. Pokud jste v cestování stejně jako my začátečníci, určitě si naplánujte nejméně 4 hodiny času mezi lety, pokud letíte přes Londýn Gatwick.

Obrazy v Londýně

Letiště Gatwick funguje trochu jinak než pražské. Nehlásí vůbec nic a na check-in můžete jít kdykoliv, protože přepážky jsou řazené podle leteckých společností, nikoli podle času odletu.

Mezi lety jsme čekali skoro celý den. Plánovali jsme se podívat někde po Londýně. Z plánu ale sešlo kvůli typickému anglickému počasí. Pršelo a foukalo. A zmoknout bylo to poslední, co bychom potřebovali. Zůstali jsme tedy na letišti, kde mají celkem pohodovou odpočinkovou zónu. Ceny na letišti se pohybují následovně: za toast na letišti zaplatíte okolo 3 až 4 liber, za pití 3 libry, pokud chcete zajít na teplou večeři, vyjde vás to na 11 až 15 liber.

Před odletem do Calgary jsme museli ukazovat pasy, POE a ptali se, odkud jsme přiletěli a jak dlouho jsme zůstávali v Londýně.

Letiště Calgary

Z Londýna do Calgary jsme letěli 22. září 2018 se společností Air Transat. Cesta trvala 9 hodin a 35 minut. Velmi příjemný let narozdíl od letu do Londýna. Ani nám nepřišlo, že letíme. V letadle bylo hodně místa na nohy.

Uvnitř letadla

Na obrazovce před vámi jste mohli sledovat, kde se letadlo nachází nebo si pustit film, seriál, poslouchat hudbu či hrát hry. Doporučuji mít s sebou sluchátka. Vyberete si jedno ze dvou hlavních jídel, dále jsme dostali i pizzu, borůvky v hořké čokoládě a salát.

Mapa na obrazovce v letadle

Letěli jsme kolem Islandu a přes Grónsko. Protože Země není dokonale kulatá, tak je to obloukem přes Island a Grónsko kratší, než kdyby se letělo po rovnoběžce. Nad Grónskem jsem byla přilepená k okénku a jenom zírala na zasněžené hory a sledovala, jak se do moře odlamují kusy ledovce. Ohromující.

Grónsko

Přistáli jsme hladce. V Calgary na letišti jsme dlouho čekali na kufry a pak jsme šli na imigrační oddělení. Z úředníků jsem měla trochu obavy, bála jsem se na koho narazíme, ale úplně zbytečně. Vše proběhlo v klidu a rychle. Chtěli po nás pouze POE, pojištění a adresu, kde budeme v Calgary bydlet.

Na letišti v Calgary

Jet lag nám dal opravdu zabrat. Jediné, co po příletu chcete, je horká sprcha a postel. Trvalo 2 dny, než jsme byli schopni plně fungovat. Rada zní, běžte spát co nejdéle to půjde (nejlépe v 9 až 10 večer), i když to bude velmi těžké vydržet. Vyhnete se tomu, že se ve 4 ráno vzbudíte naprosto čilí a v 5 večer padnete unavením.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.