Kupa zážitků

Zážitky, dojmy a informace z cest po Kanadě.

10 rozdílů mezi Českem a Kanadou

1. Marihuana

Je tu legální tráva. Když jdete po ulici, cítíte onu typickou vůni na každém rohu, skoro si připadáte, že jste zase v Brně.

Kouřit ani cigarety se nesmí, pokud se nacházíte blíž než 5 metrů od vchodu do budovy, okna nebo přívodu vzduchu.

Kanadě pomohla legalizace marihuany k silnému přílivu financí do státního rozpočtu.  

2. Alkohol

Nesmí se tu pít alkohol na veřejnosti. Místní mládež to obchází jednoduše tak, že si alkohol přelije třeba do krabice od džusu. Samozřejmě v restauraci nebo hospodě si drink dát můžete. Pokud vypadáte mladší než 25 let, budou po vás vždy chtít ID. Pokud budete vypadat opile, mohou vám klidně i sebrat nedopité pití ze stolu, protože tady jsou číšníci a barmani zodpovědní za lidi, kterým podají alkohol. To znamená, že když někdo pije alkohol v restauraci a pak sedne za volant a někoho srazí, nese spoluzodpovědnost i barman a číšník. Smysl nám to moc nedává, ostatně jako více věcí v Kanadě.

Alkohol koupíte pouze ve speciálním obchodě Liquor store. Alkohol má také určenou minimální cenu, pod kterou se nesmí prodávat.

České pivo nám chybí. V Kanadě se vyplatí pít spíš víno, můžete ochutnat víno ze všech koutů světa jako Francie, Španělsko, Itálie, Afrika, USA, Chile, … 

3. Upřímnost

Kanaďané jsou velmi slušní a milí. Na druhou stranu jsou hodně povrchní. Například jedna Kanaďanka mi říkala, že si neumí představit, že by byla zcela upřímná i ke svému příteli. Přijde jim neslušné být zcela upřímný.

I velmi starý pán nás při vstupu pustil do dveří, po několikavteřinovém dohadování, kdo koho pustí první.

Kanaďané nemají problém vás nezjištně hodit po práci domů, když jedou vaším směrem, i když je to pro ně třeba i 15 km zajížďka.

Jinak samozřejmě v tomto nelze generalizovat, je to o lidech, narazíte i na příjemného a milého člověka v Česku, stejně tak na nepříjemného Kanaďana. Ale přece jen nějaký celkový rozdíl cítít jde. 

Asi ale raději zkousnu více negativity a budu se těšit upřímnosti v Česku, než milé, ale povrchní jednání Kanaďanů. 

4. Lidé

Je tu hodně cizinců. Polovina lidí, které potkávám jsou asiaté, ale pozor, většina z nich jsou rodilí Kanaďané s mateřským jazykem angličtinou. Do Kanady totiž přišel kdysi dávno už jejich prapraděda.

Například v práci máme Filipínce, Tibeťany, Číňany, Vietnamce, Ázerbájdžánce, Rumuny, Maďary, Srby, Francouze, Chilany, Kolumbijce, Slováky, …
To znamená super příležitost poznávat nové kultury a tradice v podstatě z celého světa.

Na stáži Managing Across Cultures ve Varšavě, kde jsme hodně řešili mezikulturní rozdíly, se mi zdály evropské země velmi kulturně odlišné. Tady v Kanadě mám pocit, že třeba s Francouzi nahlížíme na spoustu věcí podobně.

V rámci konverzací jsme zjistili, že každý národ se na historii dívá trochu jinak. Celkem zajímavé.

5. Závist

V Kanadě nikdo nikomu nezávidí, nikdo nikoho neřeší. Když si koupíte nové auto, soused vás nezačne pomlouvat, kde že jste ty peníze ukradli. Pochválí vám auto a dál vás neřeší.
V tomto ohledu je to tady neskutečná svoboda. Kéž bychom také přestali více řešit ostatní a začali více řešit sami sebe. (Každopádně bojuji v tomto sama se sebou. Vím, že jsem Češka každým coulem. Vlastnosti, které mi na Češích vadí, mám hluboko v sobě také. Jen je občas těžké si to přiznat a něco s tím dělat.)

Myslím, že závist a stěžování si na všechno se řadí k nejhorším českým vlastnostem. Co myslíte, je to ještě pozůstatek komunistického režimu?

6. Móda

Neexistuje tu móda. Každý si nosí, co chce. I v obchoďáku nebo v centru města potkáte lidi třeba v teplácích a nejrůznějších kostýmech. Většina lidí chodí v mnohem horším oblečení, než lidé u nás na vesnici.

U nás by třeba lidé odsoudili holku, která si na sebe vezme například legíny, když nemá dokonalou postavu. Tady to holky nosí s hrdostí a nikdo se na ně škaredě nedívá a nepomlouvá. To samé platí s tloušťkou nebo hubeností. Celkem hodně se tu nosí oblek a botasky. Můžete si na sebe vzít třeba pyžamo, vypadat klidně jako hroch a jít do centra města a nikdo tam ani nehne brvou.

Když jsme šli na koncert filharmonického orchestru, Kuba neměl sako a vzal si k oblekovým kalhotům botasky. Bála jsem se, že si koledujeme o totální faux pas, zvlášť na takovém koncertě. Opak byl pravdou, byli jsme oblečeni dokonce lépe než většina ostatních.

Jediný moment, kdy jsem přistihla se některé lidi smát pod vousy a v rámci slušnosti v sobě dusit smích nastal, když do CTrainu nastoupil vousatý dědula v minisukni.

Zkrátka Calgary je město kovbojů a vidláků ve více ohledech než jen v módě a poznáte to na první pohled.

7. Národní hrdost

Kanaďané jsou hrdý národ. Jsou pyšní třeba na svou divokou přírodu, zvířata a hlavně hokejisty. Když se jdete projít vidíte vyvěšené kanadské vlajky na zahradě, vlajky se objevují i na oblečení a v muzeu se chlubí vším, co pochází z Kanady a uspělo to i ve světě.

Umíte si představit, že byste si v Česku na zahradě vyvěsili vlajku a nepřipadali si hloupě nebo sarkasticky, ale místo toho opravdu hrdě na svou zemi?

8. Technologie a vedení

Mysleli jsme si, že na západě bude všechno technologicky mnohem dál. Opak je pravdou. Některé jejich technologie, postupy a mobilní aplikace jsou přímo na odstřel. Mnohdy si dělají práci zbytečně těžkou a některé věci a postupy nedávají smysl a ještě to zbytečně dlouho trvá.

Líbí se nám tu drive through téměř na všechno a hlavně na bankomat. Nejdříve nám to přišlo vtipné, posléze velmi užitečné. Dále tu najdete automaty na vstupenky do ZOO nebo do kina, takže nemusíte stát žádnou frontu před pokladnou. Polohovací sedačky v kině, kde si můžete takřka lehnout, máme také rádi. Doufám, že Kubu přesvědčím, aby napsal článek o srovnání IT odvětví v Kanadě a v Česku.

Řekla bych, že jeden ze tří Kanaďanů je dobrým lídrem. Dokonce jsem slyšela přednášku University of Calgary o leadershipu, kde říkali, že Kanaďanům to ve vedení moc nejde a jednají pasivně agresivně.

Pokud si tu chcete vybudovat úspěšnou kariéru nebo i začít podnikat, myslím, že se vám to s největší pravděpodobností s českými vlastnostmi a selským rozumem povede. Stačí být trpělivý v začátcích. Dle Světové banky je Kanada na prvním místě v jednoduchosti procesu založení firmy.

9. Ekologie

Ekologie se tu řeší spíš jen tak naoko. Myslím, že Kanada by bez ropy v žádném případě nebyla tam, kde je.

Celkem tady nahrazují plastová brčka papírovými. Nicméně papírové brčko se vám po chvíli začne rozžvatlávat v puse a moc dobře se z toho nepije. Úplně nemusím ten nový extra boom, který v Česku momentálně běží ohledně ekologie. Za mě ekologie ano, ale musí to být rozumné a funkční.
Líbí se nám a funguje tu vracení všech lahví od pití i těch plastových. Dostanete za to nazpět pár dolarů, když lahve vrátíte.  Velmi dobrá motivace.

Také si Kanaďané hodně chrání přírodu, zvířata a národní přírodní parky.

Každopádně lidé tu jezdí hlavně velkými auty a RAMy, které žerou třeba i 15 litrů benzínu na 100 km. Veřte, že i vy v zimě zjistíte, jak moc rádi jste za větší auto. A vůbec velká auta a silnice jsme si tu opravdu zamilovali. V podstatě najít tu auto, které jezdí za méně než 8 litrů na 100 km je jako hledat jehlu v kupce sena. Litr benzínu tu momentálně stojí 0,9 dolaru.

Jinak americký kontinent opravdu žije velmi konzumním způsobem života a myslet si, že se to jen tak lehce a rychle změní a lidé začnou být více ekologicky uvědomělí, je podle mě velmi idealistické a naivní.

10. Velikosti

Budovy, supermarkety, nákupní centra, muzea, nábytek, silnice, jídlo, auta a další věci jsou mnohem větší než v Česku. Vzdálenosti delší. Příroda monstróznější. Velikost hor a jejich impozantnost nezachytí sebelepší fotka, ve skutečnosti zíráte většinu času s otevřenou pusou. Voda v jezerech a řekách čiší až nereálně křišťálovou čistotou. Většinou dohlédnete až na dno.

Kanaďané nejsou tak uspěchaní, na všechno mají dost času a prostoru.

Určitě lze najít ještě mnohem více rozdílů a srovnání Kanady s Českem, které mě momentálně nenapadly. Nejspíš tento článek bude postupně pokračovat dalšími díly.

Na závěr použiji část instagramového příspěvku od Míši Salákové, se kterým se plně ztotožňuji:

A taky se děsně směju, když si Češi stežují jak je to u nás blbý, složitý, blabla.. Není, u nás je to krásný. Ale chce mít na to koule, zvednout zadek a podívat se za hranice. Protože ať je to jakýmkoliv směrem, západ, východ, nebo i přes oceán, nikdy to tam není tak easy, jako doma. Doma je to totiž pohodlný!

Vyjeďte někdy na delší dobu za hranice a možná zjistíte, že u nás v České republice si vlastně žijeme jako prasata v žitě.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.